13 stycznia 2023 r. – żerkowscy harcerze z 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Mikołaja Kopernika zaprosili mieszkańców na wieczornicę z okazji 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zorganizowaną w auli Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie uroczystość rozpoczęło odśpiewanie „Roty”. Następnie przybyłych gości zaproszono do wspólnego wykonania pieśni powstańczych. Prowadzący spotkanie: druhna Ewa Marek-Skiba oraz Kamil Mikołajczak przedstawili historię Powstania Wielkopolskiego, zwracając szczególną uwagę na powstańców ziemi żerkowskiej. Warto dodać, że na wieczornicy obecna była Bożena Hałas, współautorka książki „Powstańcy Wielkopolscy z Żerkowa i gminy Żerków”. Gościem specjalnym uroczystości była laureatka konkursu „Żywe Powstanie 2022” – druhna Michalina Matuszak, która zaprezentowała swój utwór „Za siebie, za wolność, za kraj”. Na zakończenie tej części harcerze rozdali zgromadzonym naklejki z powstańczymi proporcami.
Podziękowania dla organizatorów i gości przekazała dyrektor Szkoły Podstawowej w Żerkowie Magdalena Florczak. Dopełnieniem imprezy była wystawa „…zaczęło się w Jarocinie”, przygotowana przez Karolinę Szerle i prezesa Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – Roberta Rogackiego, który oprowadził gości po ekspozycji. Po uroczystości harcerze udali się na pobliski cmentarz, gdzie znicze pamięci zapłonęły na grobach powstańców i pod tablicą na ścianie kaplicy cmentarnej, upamiętniającą m.in. wielkopolski zryw lat 1918/1919.
Organizując powstańczą wieczornicę, harcerze nawiązali do poznańskiej tradycji śpiewaczej, kiedy to Wielkopolanie, wykonując polskie utwory, manifestowali wobec pruskiego zaborcy swe narodowe przywiązanie.

Fot. Robert Rogacki, Aleksandra Mikołajczak