11 stycznia 2023 r. – w Szubinie odbyły się uroczystości rocznicowe związane z wyzwoleniem miasta przez wojska powstańcze. W pierwszej części obchodów zgromadzono się przy mogile powstańczej na miejscowym cmentarzu. Uroczystość prowadziła prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 w Szubinie Mariola Polańska, a dr Kamila Czechowska przypomniała historię pomnika-mogiły. Modlitwę w intencji powstańców wielkopolskich odmówił ks. dziekan Tadeusz Lesiński. W dalszej części złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Wiązanki złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta oraz delegacje: powiatu nakielskiego, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 z Szubina, Mroczy i Brzozy, organizacji i instytucji, służb mundurowych oraz kibiców Lecha Poznań i Zawiszy Bydgoszcz. Wartę wystawili członkowie Towarzystwa Historycznego z Kcyni i młodzież z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie. W uroczystości uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, w tym poczet Oddziału Kujawsko – Pomorskiego TPPW.
Przed uroczystością na cmentarzu delegacja Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 w Szubinie złożyła znicz pod pomnikiem-mogiłą ofiar II wojny światowej.
Druga część obchodów miała miejsce w Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie program artystyczny zaprezentowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie. Następnie dr Kamila Czechowska przedstawiła projekt, który związany był z wystawą „Szlakiem Bitew i Murali Frontu Północnego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”.

Fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

Pełna relacja z obchodów: Z działalności Kół i Klubów Młodzieżowych – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 (powstaniewielkopolskie.pl)