27 grudnia 2021 r. – wojewódzkie obchody współorganizowane przez Oddział Lubuski Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego odbyły się w Wiechlicach k. Szprotawy. Na terenie byłego obozu jenieckiego, w którym przebywali Powstańcy Wielkopolscy otwarto Aleję Pamięci. To pierwszy etap powstającego w tym miejscu Parku Narodów, który ma upamiętniać jeńców tego obozu. Przy miejscowym obelisku zapłonął symboliczny znicz od Prezesa Rady Ministrów. Na zakończenie odśpiewano Marsyliankę Wielkopolską. Oddział lubuski reprezentowali prezes Kamil Hypki i prezes honorowy Jerzy Przybecki.

Na cmentarzu w Gorzowie kwiaty pod Obeliskiem Powstańczym złożył wojewoda lubuski Władysław Dajczak oraz delegacja gorzowskiego koła TPPW z prezesem Michałem Klisińskim. Obecna była również delegacja koła TPPW z Witnicy w mundurach powstańczych. Następnie zapalono znicze na mogiłach powstańców. Przed południem uroczystości rocznicowe odbyły się także w Sulechowie. Główna uroczystość odbyła się na cmentarzu przy Obelisku Powstańczym. Później w miejscowej bibliotece otwarto wystawę o Powstaniu Wielkopolskim. Oddział Lubuski reprezentował wiceprezes Damian Bączkiewicz.

W południe na cmentarzu w Zielonej Górze złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym powstańców spoczywających na wszystkich zielonogórskich cmentarzach. Później prezes koła nr 5 w Zielonej Górze Mieszko Kamiński wraz z doradcą wojewody lubuskiego Markiem Budniakiem zapalili znicze na mogiłach powstańców. Obecni byli prezes oddziału Kamil Hypki i prezes honorowy Jerzy Przybecki.

W Krośnie Odrzańskim członkowie miejscowego koła TPPW z prezesem Januszem Kamerdułą przeszli z centrum miasta w „spacerze pamięci” aż pod obelisk w miejscu dawnego obozu jenieckiego. Tu złożono kwiaty i zapalono znicze.

W Kargowej uroczystość odbyła się na Placu Berwińskiego przy Obelisku Powstańczym. Oddział lubuski Towarzystwa reprezentowali wiceprezes Damian Bączkiewicz oraz sekretarz Katarzyna Zielińska.

W Witnicy członkowie miejscowego koła z prezesem Zdzisławem Rygusikiem spotkali się pod Obeliskiem Powstańców Wielkopolskich na miejscowym cmentarzu. W Nowej Soli i Otyniu zapłonęły znicze na mogiłach Powstańców.
Ostatnim akcentem obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego była uroczystość pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Witnicy. Rozpoczęła się o godz. 16:40 w symbolicznej godzinie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Organizowało ją witnickie koło TPPW z prezesem Marianem Piątkowskim.

Uroczystości rocznicowe odbyły się również w Babimoście, Skwierzynie, Żaganiu oraz Łupicach k. Sławy, skąd wyruszył bieg do Lusowa na symbolicznym dystansie 103 kilometrów.

Tekst i zdjęcia: Kamil Hypki