27 grudnia 2019 Pomnik Powstańców Wielkopolskich.JPG,maxwidth,1365.6,maxheight,654 (640x360)

27 grudnia 2019 r. – w Poznaniu odbyły się główne uroczystości z okazji 101. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W godzinach przedpołudniowych delegacja Zarządu Głównego TPPW na czele z prezesem Tadeuszem Musiałem oraz Artur Rogalski, występujący w imieniu wojewody wielkopolskiego, złożyli kwiaty przed pamiątkowym obeliskiem na poznańskiej Cytadeli, oddając hołd bohaterom walk o niepodległość w latach 1918-1920. Następnie odbyła się uroczystość na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, na poznańskim Wzgórzu św. Wojciecha, gdzie złożono wiązanki na mogiłach generała Stanisława Taczaka oraz pułkownika Wincentego Wierzejewskiego. Hołd oddano również Franciszkowi Ratajczakowi, Dowódcom Powstania Wielkopolskiego, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, 15. Pułkowi Ułanów Poznańskich oraz Marynarzom – Powstańcom Wielkopolskim, składając kwiaty przy pamiątkowych tablicach. W Farze Poznańskiej odprawiona została msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich. Po południu rozpoczęła się uroczystość przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Punktualnie o godz. 16.40 rozległ się dźwięk syren i zabiły dzwony, a kibice Lecha Poznań odpalili race, upamiętniając w ten sposób rozpoczęcie Powstania Wielkopolskiego. Głos zabrał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, który w swoim wystąpieniu zaakcentował w sposób szczególny doniosłą rolę kobiet w przygotowaniu powstania i podczas działań bojowych. W trakcie wydarzenia przy pomniku odczytane zostały listy od: prezydenta Andrzeja Dudy przez ministra w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Derę, premiera Mateusza Morawieckiego przez Marlenę Maląg – ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. i wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej przez posła RP, przewodniczącego Wielkopolskiej PO Rafała Grupińskiego. W imieniu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 głos zabrał dr Zdzisław Kościański – przewodniczący Komisji Historycznej. Następnie mjr Krzysztof Sałata odczytał Apel Pamięci, po którym oddana została salwa honorowa. Delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce i kwiaty.
Wieczorem zaprezentowano widowisko multimedialne ŚWIATŁO ZWYCIĘSTWA Poznań 2019 na Placu Wolności, podczas którego za pomocą efektów świetlnych i pirotechnicznych oraz gry laserów przypomniano najważniejsze wydarzenia z czasów powstania. Odbył się również uroczysty koncert w Auli UAM „Gdy szedłem raz od Warty”.
Organizatorami głównych uroczystości obchodów 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego byli Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19.