


21 września 2025 r. – miała miejsce piąta edycja wydarzenia łączącego pamięć historyczną i integrację lokalnej społeczności Gminy Santok z rekreacją i promocją zdrowego stylu życia. W niedzielne ciepłe popołudnie przed udekorowaną flagami Tablicą upamiętniającą Powstańca Wielkopolskiego i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, ale także pioniera Starego Polichna porucznika Franciszka Manieckiego zebrało się ponad 50 pasjonatów historii, od młodzieży szkolnej po seniorów. Po powitaniu i wyjaśnieniu zasad gry uroczyście zapalony został pamiątkowy znicz. Po rozgrzewce uczestnicy gry podzieleni na grupy wyruszyli na zaplanowane trasy. W konkursach i zadaniach bardzo licznie wzięła udział młodzież szkolna. Spacer historyczny przez Stare Polichno z symbolicznym zapaleniem zniczy na grobie porucznika Franciszka Manieckiego poprowadził Prezes Gorzowskiego Koła TPPW Michał Klisiński, który opowiedział o Powstaniu Wielkopolskim i Powstańcach – Pionierach. Z kolei cykliści wyruszyli na krótki rajd rowerowy. Odbył się również spacer nordic walking poprowadzony przez grupę „Seniority” ze Starego Polichna. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali druhowie z OSP Stare Polichno. Wszystkie grupy po pokonaniu zaplanowanych tras spotkały się w Młynie Na Skraju Lasu, gdzie uczestnicy rozwiązywali tematyczne krzyżówki. Uczestnikom przekazano nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz upominki od Gminy Santok i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Na zakończenie gry przygotowano poczęstunek oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Gra terenowa została zorganizowana przez Koło TPPW w Gorzowie Wielkopolskim przy współpracy z Oddziałami Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie i Poznaniu oraz Gminą Santok. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Wojewoda Lubuski Marek Cebula i Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski a medialny Radio Zachód – Radio Gorzów i Oddział TVP 3 w Gorzowie Wielkopolskim.
Fot. Michał Klisiński
Szerzej o wydarzeniu: Z działalności Kół i Klubów Młodzieżowych – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919