17 czerwca 2023 r. – gorzowskie Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego zorganizowało wyjazd studyjny, w którym wzięło udział ponad czterdzieścioro miłośników historii i krajoznawstwa z Gorzowa, Witnicy, Starego Polichna, Brzozy i okolic. Na szlaku znalazły się:
– Muzeum Obozu Woldenberg, w którym w latach 1939-45 przebywali polscy jeńcy wojenni, w tym Powstańcy Wielkopolscy,
– Wieleń, gdzie przedstawiciele tamtejszego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego zapoznali uczestników wyjazdu z historią walk powstańczych i przyłączenia tego regionu do Polski w 1919 r,
– Czarnków z Pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego,
– Magazyn Wystawowy Polskiej Motoryzacji w Kąkolewicach koło Budzynia z repliką niemieckiego pojazdu pancernego Erhardt, który został zdobyty przez Powstańców Wielkopolskich, a także Izba Historii Ziemi Budzyńskiej, gdzie uczestnicy wycieczki obejrzeli film z rekonstrukcją tego wydarzenia oraz zapoznali się ze wspaniałą ekspozycją pamiątek związanym z historią Budzynia i Powstaniem Wielkopolskim,
– Wągrowiec, rodzinne miasto Jakuba Wujka, autora przekładu Biblii na język polski, miejsce wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim.
Wycieczka była nie tylko wspaniałą lekcją historii, ale także doskonałą promocją województwa lubuskiego i wielkopolskiego.

Pełna relacja: Z działalności Kół i Klubów Młodzieżowych – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 (powstaniewielkopolskie.pl)