27 grudnia 2021 r. – tradycyjnie w wielu miastach i gminach województwa wielkopolskiego zorganizowano uroczystości dla uczczenia 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W tym m.in.:
w Żerkowie zostały zorganizowane obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, a zarazem 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość na Rynku w Żerkowie zgromadziła delegacje: władz samorządowych Żerkowa z Burmistrzem Miasta i Gminy Żerków Michałem Surmą, Rady Powiatu Jarocińskiego z członkiem Zarządu Mariuszem Stoleckim, Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z prezesem Robertem Rogackim, 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie z drużynową Ewą Marek-Skibą oraz poczty sztandarowe i delegacje Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żerkowie i Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie. W obchodach wzięli również udział biegacze TKKF „Europejczyk” z Chrzana z Romanem Cenkierem, którzy uczcili nowe święto państwowe biegiem śladami Powstania Wielkopolskiego na ziemi żerkowskiej. Uroczystość rozpoczął hymn państwowy oraz salut honorowy oddany przez żerkowskie Bractwo Kurkowe, po czym delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem poległych i pomordowanych mieszkańców miasta. Tradycyjnie już ciąg dalszy uroczystości miał miejsce na cmentarzu w Lgowie. Po salucie honorowym żerkowskiego Bractwa Kurkowego, kwiaty i znicze złożono na grobie spoczywającego tam dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga oraz na mogile mieszkańców Lgowa poległych w latach 1914-1920. Podobnie jak w całej Wielkopolsce, żerkowskie obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zakończył o godz. 16.40 dźwięk syren Ochotniczych Straży Pożarnych.

IMG_3473 bis IMG_3547 bis

Fot. Zuzanna Włoszczyk

 – w Czarnkowie, przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich odbyła się, z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, uroczystość z udziałem przedstawicieli parlamentu, władz powiatu, gminy, miasta oraz czarnkowskich stowarzyszeń i instytucji. Uczestnicy oddali hołd bohaterom sprzed 103 lat, składając okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalając pamiątkowe znicze. Wartę honorową pełnili harcerze. Piękny pomnik Powstańców Wielkopolskich powstał w setną rocznicę powstania, a inicjatorami jego budowy było Towarzystwo Miłośników Historii Czarnkowa.

powstanie2021_01 bis

powstanie2021_02 bis

Fot. Piotr Szlanga

w Kórniku uroczyste obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego rozpoczęto mszą świętą w Kolegiacie Kórnickiej koncelebrowaną przez ks. prof. Tomasza Nawracałę i proboszcza ks. Grzegorza Zbączyniaka. Przy ołtarzu ustawiły się liczne poczty sztandarowe. Ks. prof. T. Nawracała w swojej homilii przypomniał znane fakty historyczne związane z Powstaniem. Po mszy św. liczne delegacje, w tym Kórnicko-Bnińskie Bractwo Kurkowe, przemaszerowały pod Pomnik Powstańców Kórnickich na Placu Powstańców Wielkopolskich. Tam wysłuchano przemówienia wiceburmistrza Bronisława Dominiaka, złożono kwiaty i odśpiewano „Rotę”.

DSC09391 bisDSC09389 bis

DSC09393 bis

Fot. Kazimierz Krawiarz