22 grudnia 2021 r. – w Gorzowie Wlkp. otwarto wystawę „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. To jeden z elementów lubuskich obchodów zbliżającej się 103. rocznicy wybuchu powstania. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali wojewoda lubuski Władysław Dajczak oraz dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr hab. Rafał Reczek. W uroczystości wzięły udział także delegacje kół TPPW z Gorzowa i Witnicy, z prezesami Michałem Klisińskim i Marianem Piątkowskim. Zarząd Oddziału Lubuskiego TPPW reprezentowali prezes Kamil Hypki i prezes honorowy Jerzy Przybecki. Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej plenerowa wystawa przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z Powstaniem: jego genezę, spontaniczny wybuch, a także jego przebieg. Wystawa jest też próbą bilansu powstańczego zrywu i wkładu Wielkopolan w walki o granice II RP.
– To ważny element naszej historii, choć nie zawsze się o ty mówiło – zauważył wojewoda lubuski. Dodał, że Powstanie Wielkopolskie objęło także Ziemię Babimojską i Kargowską, a na wielu lubuskich cmentarzach są mogiły Powstańców. Dyrektor poznańskiego oddziału IPN zwrócił uwagę, że Instytut nie posiada własnych archiwaliów dotyczących Powstania, stąd przy okazji przygotowywania wystawy konieczna była współpraca z wieloma partnerami. Chwalił też działalność Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, które upamiętnia Powstanie i Powstańców także w województwie lubuskim.
Wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” będzie prezentowana w Gorzowie przed siedzibą Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego do końca stycznia. Później zostanie przeniesiona do Zielonej Góry.

Fot. Radio Zachód /zdjęcie główne/
Fot. Michał Klisiński /wystawa/

Relacja z wydarzenia w materiale TVP 3 Gorzów:
https://gorzow.tvp.pl/57584540/w-gorzowie-mozna-ogladac-wystawe-o-powstaniu-wielkopolskim