11 grudnia 2021 r. – w Muzeum Sztuk Użytkowych, oddziale Muzeum Narodowego w Zamku Przemysła w Poznaniu odbyło się podsumowanie konkursu „Żywe Powstanie 2021”. Został on ogłoszony, już po raz trzeci, przez Instytut Poznański, a jego przesłaniem był fragment pieśni powstańczej „Marsylianka Wielkopolska” ze słowami Stanisława Rybki i muzyką Feliksa Nowowiejskiego: „Hasło dziś rozbrzmiewa, hej za broń powstańcy! Prusak zdzierać chce sztandary, padają ofiary, hej za broń!”. Celem Konkursu było wyłonienie najlepszych prac dla upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego, a także jego popularyzacji oraz promocji młodych talentów. Prelekcję na temat Powstania Wielkopolskiego wygłosił prof. Przemysław Matusik. Zgłoszone na konkurs prace zostały zaprezentowane uczestnikom konkursu.
Laureatami głównych nagród w konkursie zostali:
w kategorii grupowej: Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Tulcach, Szkoła Podstawowa im. ks Jana Twardowskiego w Kwileniu, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie;
– w kategorii indywidualnej: Stanisław Michalski, Marek Uryga i Karolina Piechowiak.
Przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych w uroczystości wzięła udział, oprócz organizatorów z prezesem Instytutu Poznańskiego Janem Zujewiczem, młodzież szkolna wraz z opiekunami oraz przedstawiciele organizacji patronackich i instytucji współpracujących. Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19, partnera projektu reprezentował Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Oddziału Wielkopolskiego.