IMG_4574 tertio

8 sierpnia 2021 r. – na poznańskiej Wildzie, na gmachu przy ul. Rolnej 31 w miejscu, gdzie znajdował się pierwszy stadion Klubu Piłkarskiego „Warta”, odsłonięto pamiątkową tablicę w 100. lecie istnienia Klubu. Współzałożycielem „Warty” był Edmund Szyc, Powstaniec Wielkopolski, dowódca powstańczego plutonu.
Stadion przy ul. Rolnej był świadkiem zdobycia przez klub mistrzostwa Polski w 1929 i 1947 roku. Na tym stadionie uprawiano również inne dyscypliny sportowe, m.in. Halina Konopacka ustanowiła rekord świata w pchnięciu kulą oburącz. To z tego stadionu w roku 1929 nadano pierwszą w Polsce transmisję radiową meczu piłkarskiego.
Tablicę odsłonięto w ramach projektu upamiętniania znaczących dla Wielkopolski postaci i wydarzeń, a jej pomysłodawcami są: Sławomir Michalak, Adam Gajda i Rafał Ajnbacher wraz z Klubem Warta Poznań SA oraz lokalną Wspólnotą Mieszkaniową. Pomysł zrealizowano dzięki pomocy wielu osób i instytucji, którym droga jest historia poznańskich „fyrtli”.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, m.in. Tadeusz Musiał, prezes Zarządu Głównego i Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Oddziału Wielkopolskiego.

Fot. Rozalia Kaczmarek