DSC_0020 bis

6 stycznia 2021 r. – od trzech lat, nawiązując do tradycji międzywojennej, w tym dniu oddawany jest hołd Powstańcom Wielkopolskim walczącym w baonie koźmińskim. Tegoroczne obchody były zredukowane do minimum w związku z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarnymi. Ograniczyły się do złożenia przez przedstawicieli władz samorządowych, członków TPPW i TMKW wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy przy głazie poświęconym pamięci bohaterów Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 oraz przy obelisku w parku im. Powstańców Wielkopolskich. Obelisk odsłonięto w 2018 r. dla uczczenia bohaterów walk o odzyskanie niepodległości i Powstania Wielkopolskiego.
Wcześniej, 27 grudnia 2020 r. przedstawiciele koźmińskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz przy grobie Powstańców Wielkopolskich na miejscowym cmentarzu.
Ponadto nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wlkp. przeprowadzili w mniejszym gronie projekt edukacyjny, w skład którego weszły: prelekcja historyka dra Piotra Osucha, członka TPPW na temat znaczenia Powstania Wielkopolskiego w walkach o wolność i udziału w nim koźmińskich kompanii oraz oddanie hołdu Powstańcom poprzez zapalenie zniczy przy głazie upamiętniającym powstanie. Wybrane dzieci przygotowały recytacje wierszy patriotycznych i śpiewały Marsyliankę Wielkopolską. Działania te zostały sfilmowane i powstanie z nich krótki montaż słowno-muzyczny, który zostanie zaprezentowany po feriach, w wersji on-line, całej społeczności szkolnej. Projekt prowadziła członkini Towarzystwa, polonistka Izabela Stanisławska.

Fot. Andrzej Joachimiak