Uroczystość w Swarzędzu Fot. H. Staniewska

27 grudnia 2019 r.  – odbyły się obchody rocznicowe w wielu miastach województwa wielkopolskiego, kujawsko – pomorskiego i lubuskiego, a także w Szczecinie i Legnicy, w tym m.in.:

w Pile odbyła się przed pomnikiem uroczystość w ramach obchodów 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którą organizowało miasto oraz pilskie Koło Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19. Nie zapomniano również o zbiórce na rzecz renowacji powstańczych grobów, którą koordynowała Grupa Pilscy Patrioci, reprezentująca środowisko kibiców.

–   w Swarzędzu uroczystością na Rynku członkowie Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 razem z władzami gminy i mieszkańcami uczcili 101 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tradycyjnie odbyła się ona pod tablicą, gdzie ponad sto lat temu gromadzili się Polacy, przygotowując się do przejęcia władzy w Swarzędzu. Z Rynku, po udziale w mszy św. w kościele św. Marcina, wymaszerowała też 16 stycznia 1919 r. grupa swarzędzkich ochotników do powstania. W swoim wystąpieniu podczas uroczystości prezes swarzędzkiego Koła TPPW m.in. przypomniał o wydaniu w mijającym roku biogramów pt. „Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 związani z ziemią swarzędzką” oraz odsłonięciu tablic upamiętniających powstańców spoczywających na cmentarzach parafialnych gminy Swarzędz. Po uroczystościach na Rynku członkowie Koła TPPW udali się na swarzędzkie cmentarze przy kościele św. Marcina oraz kościele pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przy Poznańskiej i zapalili znicze przy pamiątkowych tablicach.

Fot. H. Staniewska

w Szczecinie  –  w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha przy Placu Zwycięstwa odbyła się msza św. w intencji poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich, którą odprawił proboszcz ks. mjr Artur Majorek, kapelan Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. W godzinach popołudniowych  członkowie i sympatycy Szczecińskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego tradycyjnie spotkali się pod tablicą  edukacyjno-pamiątkową przy bramie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie: „Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919”. Uroczyście zatknięto flagi Powstańców Wielkopolskich i złożono wiązanki kwiatów. W lokalu szczecińskiej Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK odbyło się tradycyjne spotkanie „rocznicowe”. Wieczorem po mszy w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha uczestniczący w niej członkowie i sympatycy SK TPPW wraz z celebransem ks. ppor. Łukaszem Węgłowskim zapalili znicze i złożyli kwiaty w kruchcie, pod tablicą: „Dla upamiętnienia Czynu Zbrojnego Powstańców Wielkopolskich 1918-1919”. W tegorocznych obchodach – oprócz członków i kandydatów Szczecińskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – udział wzięli liczni sympatycy z organizacji współpracujących w ramach szczecińskiego „Porozumienia Środowisk Patriotycznych”.

na ziemi żerkowskiej, obchody 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się na cmentarzu w Lgowie z udziałem delegacji władz samorządowych gminy Żerków i Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W trakcie uroczystości złożono kwiaty na grobie mjr. Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga – dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego oraz na mogile poświęconej mieszkańcom Lgowa, poległym w latach 1914-1920. Dalsze uroczystości miały miejsce na rynku w Żerkowie, gdzie przy pomniku poległych i  pomordowanych mieszkańców miasta, zgromadziły się delegacje: władz samorządowych gminy Żerków z burmistrzem Michałem Surmą na czele, Szkoły Podstawowej w Komorzu  Przybysławskim, 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie, Koła Żerków TPPW z prezesem Robertem Rogackim, Związku Emerytów i Rencistów z Żerkowa oraz poczty sztandarowe z Żerkowa wraz z delegacjami: Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza, OSP i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, wśród których zapłonął znicz pamięci.

15 (629x421)

Foto UMiG Żerków

– w Jaraczu, gmina Rogoźno uczczono pamięć o miejscowych Powstańcach Wielkopolskich ( Józef Cybulski, Jan Ernst, Maksymilian Jasiński, Bolesław Kuliński, Jan Mazur), odsłaniając przy świetlicy wiejskiej pamiątkowy obelisk. Podczas uroczystości odznaczono osoby zasłużone w pracach związanych z jego powstaniem. Aktu dekoracji dokonał dyrektor BWZW LOK w Poznaniu ppłk Bogdan Mrowiec. Inicjatorem przedsięwzięcia był prezes Zarządu Koła Rodzin Marynarzy przy Towarzystwie Pamięci Powstania  Wielkopolskiego 1918/19 Marian Winiecki.

_DSC0097 (640x425)

_DSC0205 (640x425)