27 grudnia 2024 r. – w województwie lubuskim główne uroczystości Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbyły się w tym roku w Skwierzynie. Na terenie dawnego obozu Gestapo upamiętniono powstańców uwięzionych tu jesienią 1939 roku. Oficjalna część obchodów miała miejsce przy Pomniku Pamięci. Burmistrz Skwierzyny Wojciech Kowalewski przypomniał tragiczne losy powstańców po wybuchu II wojny światowej. Regionaliści szacują, że do hitlerowskiego obozu w ówczesnym niemieckim Schwerin an der Warthe trafiło ich około 200. Prezes Oddziału Lubuskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Kamil Hypki zwrócił uwagę, że aktywność Towarzystwa coraz częściej jest widoczna w mniejszych miejscowościach woj. lubuskiego, które formalnie nie miały związków z powstaniem. To właśnie w takich miejscach szczególnie ważna jest pamięć historyczna.
W Gorzowie Wielkopolskim pierwsza część obchodów miała miejsce przy Obelisku Powstańczym na cmentarzu komunalnym. Spotkały się tu władze województwa, miasta oraz członkowie gorzowskiego koła TPPW. Później znicze zapalono także na kwaterze powstańczej Cmentarza Świętokrzyskiego. Na zakończenie w bibliotece wojewódzkiej otwarto wystawę „Powstańcy Wielkopolscy – Pionierzy Gorzowa”.
W Sulechowie członkowie miejscowego koła TPPW spotkali się przy Obelisku Powstańczym. Uroczystość uświetniła kompania honorowa 5. Lubuskiego Pułku Artylerii, wyróżnionego kilka lat temu odznaką honorową „Wierni Tradycji”. 
W Międzyrzeczu harcerze z miejscowego hufca ZHP przeszli ulicami miasta z pochodniami. Przemarsz zakończył się pod pomnikiem gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego. 
W Witnicy miejscowe koło TPPW zorganizowało rocznicowe uroczystości przy Pomniku Żołnierza Polskiego. W programie znalazła się modlitwa za poległych powstańców oraz złożenie kwiatów. 
We Wschowie zorganizowano 30- kilometrowy bieg sztafetowy do Łupic. Metą był obelisk upamiętniający gen. Dowbór-Muśnickiego. 
W Żaganiu przy Obelisku Powstańców Wielkopolskich złożono kwiaty. Odczytano też apel pamięci.
W Zielonej Górze pierwsza część obchodów odbyła się na cmentarzu komunalnym. Pod obeliskiem powstańczym złożono kwiaty. Później na grobach powstańców zapalono znicze. Punktualnie o godz. 16:40 pamięć powstańców uczczono pod Pomnikiem Dobosza na placu Powstańców Wielkopolskich. Wojewoda lubuski Marek Cebula przypomniał, że to byli powstańcy w dużej mierze stanowili odbudowywaną po 1945 roku polską administrację na tych terenach. Powstańcami wielkopolskimi byli m.in. pierwsi powojenni burmistrzowie Zielonej Góry czy Żagania. Wieczorem w bibliotece wojewódzkiej w Zielonej Górze odbyła się prelekcja o odkryciach archeologicznych w miejscu powstańczej bitwy pod Nowym Kramskiem w lutym 1919 roku. Dzięki inicjatywie Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej Nadodrze zaprezentowano też film „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” Tadeusza Litowczenki. Podczas uroczystości wojewoda lubuski został wyróżniony honorową odznaką „Dobosz Powstania” Oddziału Lubuskiego TPPW.

Fot. Kamil Hypki