Zrzut ekranu 2022-12-28 192255 bis2

27 grudnia 2022 r. – wojewódzkie uroczystości Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbyły się w Witnicy. Uczestnicy spotkali się pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. Od ubiegłego roku na pomniku znajduje się tablica pamiątkowa odsłonięta w hołdzie wszystkim Powstańcom Wielkopolskim spoczywającym na Ziemiach Zachodnich. W programie znalazł się m.in. recital piosenek patriotycznych. – W Witnicy bardzo prężnie działa koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Urodziło się tu dwóch Powstańców – mówił podczas uroczystości prezes lubuskiego oddziału TPPW Kamil Hypki. W wydarzeniu udział wzięli m. in. europoseł Elżbieta Rafalska, a także posłowie na Sejm RP Elżbieta Płonka i Jacek Kurzępa. Obecni byli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji, a także delegacje Stowarzyszenia Patriotycznego „Szczerbiec” z Ośna Lubuskiego i Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Poznania.
W Skwierzynie, w asyście wojska, złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańców. Zebranym przybliżono inicjatywę nadania nazwy „Powstańców Wielkopolskich” skwerowi w miejskim parku. Przy okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w domu kultury w Skwierzynie otwarto dwie wystawy. Jedna prezentuje powstańcze pamiątki rodzinne, a druga opowiada historię Fortu VII w Poznaniu.
W Gorzowie, przy tablicy pamiątkowej na cmentarzu przy ulicy Żwirowej i na mogiłach powstańców na cmentarzu Świętokrzyskim złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. –Powstanie Wielkopolskie miało ogromne znaczenie dla nas wszystkich – mówił wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
W Zielonej Górze złożono kwiaty przy obelisku na cmentarzu komunalnym. Odbyła się również doroczna akcja „Znicz na grobie Powstańca” organizowana przez Koło Nr 5 TPPW.
We Wschowie uroczystość odbyła się na miejscowym cmentarzu, gdzie w 2018 roku odsłonięto obelisk upamiętniający powstańców, którzy mieszkali na terenie powiatu wschowskiego. – Wschowianie chcieli wziąć udział w powstaniu, ale zostali internowani – przypominał Zdzisław Rygusik, prezes miejscowego Koła TPPW. Po oficjalnych uroczystościach odbył się także przegląd pieśni patriotycznych i spotkanie rodzin powstańczych.
W Łupicach niedaleko Sławy złożono kwiaty pod obeliskiem poświęconym generałowi Józefowi Dowbor Muśnickiemu. Dowódca Powstania przez pewien czas mieszkał w tej miejscowości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządów, służb mundurowych i Piłsudczyków.
W Żaganiu uroczystości zorganizowano przed poświęconym Powstańcom obeliskiem. Wspominano pierwszego polskiego burmistrza miasta po II wojnie Franciszka Waltera, który był Powstańcem. Do hitlerowskiego Stalagu w Żaganiu w 1919 roku trafiali wzięci do niewoli Powstańcy i sympatycy zrywu z okolic Wolsztyna i Kargowej.
W Babimoście złożono kwiaty pod obeliskiem na Placu Powstańców Wielkopolskich. W Kargowej uroczystość była połączona z otwarciem plenerowej wystawy o historii Powstania. Można ją obejrzeć przed miejskim ratuszem. W Sulechowie uczestnicy uroczystości spotkali się na cmentarzu komunalnym przy obelisku powstańczym. Uroczystość uświetniła kompania reprezentacyjna 5. Lubuskiego Pułku Artylerii, który niedawno został wyróżniony Odznaką Honorową „Wierni Tradycji” TPPW.
Lubuskie obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego szeroko relacjonowały Radio Zachód i TVP 3 Gorzów.

https://zachod.pl/773091/lubuskie-obchody-narodowego-dnia-zwycieskiego-powstania-wielkopolskiego/

https://gorzow.tvp.pl/65321579/obchody-104-rocznicy-zrywu-niepodleglosciowego-w-witnicy

https://gorzow.tvp.pl/65317848/narodowy-dzien-zwycieskiego-powstania-wielkopolskiego

Fot. Kamil Hypki