powst. bis

27 grudnia bis

27 grudnia 2021 r. – w Bydgoszczy uczczono 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Najpierw w Kościele Garnizonowym została odprawiona msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich, a następnie przy Grobie i Pomniku Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Fot. Henryk Kamiński

IMG_9357 bis

27 grudnia 2021 r. – w Szubinie burmistrz i jego zastępca wraz z ks. dziekanem Tadeuszem Lesińskim, radnymi, przedstawicielami IPN, instytucji kultury, placówek oświatowych, Rady Seniorów Gminy Szubin oraz stowarzyszeń złożyli wieńce pod Pomnikiem-Mogiłą Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu. Dodatkowo, na szubińskim Rynku i w Muzeum Ziemi Szubińskiej, udostępniono wystawy związane z powstaniem i pamięcią o powstańczym zrywie.
O
ddano hołd poległym Powstańcom Wielkopolskim w walkach za polską niepodległość i wolność, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze pamięci na cmentarzach w Szaradowie, Samoklęskach Dużych i Rynarzewie oraz wraz z delegacją Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie i radnych z Zamościa pod pomnikiem, w miejscu bitwy o pociąg pancerny w Zamościu.
Wcześniej burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski z dyrektorem Muzeum Ziemi Szubińskiej dr Kamilą Czechowską uczestniczyli w inauguracji wojewódzkich obchodów w Kcyni, których współorganizatorami byli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej