Mamy to święto!
Dzielmy się radością Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

26 grudnia zapraszamy na Dworzec Letni na inscenizację historycznego wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania.

Po raz kolejny Wielkopolskie Muzeum Niepodległości wspólnie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, Miastem Poznań, Kolejami Wielkopolskimi, firmą Torpol S.A. oraz Chórem Nauczycieli im. I.J. Paderewskiego przypomni jakie poruszenie wywołał przyjazd mistrza Paderewskiego w 1918 roku. Dzień później wybuchło Powstanie Wielkopolskie… Nie zabraknie powstańczych pieśni, które zaśpiewamy razem z publicznością. Opowiemy też historię przyjazdu Paderewskiego do Poznania. A wszystkich, którzy mają ochotę na przejażdżkę z Ignacym Paderewskim ( w tej roli aktor Teatru Nowego – Andrzej Lajborek) zapraszamy w podróż zabytkowym pociągiem z Parowozowni Wolsztyn na trasie Poznań – Swarzędz – Poznań.

Sprzedaż biletów od 21.12.2021 wyłącznie na : www.koleje-wielkopolskie.com.pl. Z uwagi na obostrzenia sanitarne liczba dostępnych miejsc ograniczona.

15.45 – rozgrzewka przed inscenizacją

16.00 – wjazd zabytkowego pociągu z Ignacym Paderewskim i koncert pieśni patriotycznych

17.15 – odjazd pociągu do Swarzędza

18.35 – przyjazd do Poznania

27 grudnia spotkajmy się w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku i na placu przy ul. Ludgardy.

Ze względu na remont płyty Starego Rynku „Obozowisko Powstańcze” tym razem stanie przy pomniku Ułana przy ul. Ludgardy/Paderewskiego, gdzie pojawią się rekonstruktorzy z powstańczych oddziałów i zaprezentujemy samochód pancerny Ehrhardt M17. O godz. 15.00 będziemy rozdawać flagi powstańcze i rozetki, a o 16.40 rozbłysną race.

Z placu warto przejść na Stary Rynek i zwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu, które w tym dniu będzie czynne od godz.10.00 do 18.00 z przerwą techniczną 13.00 – 14.30.

Zapraszamy na nową wystawę czasową „Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu” przygotowaną we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszeniem „Katyń” – autor wystawy Anna Adamska (Muzeum Armii „Poznań”).

W Sali Kinowej proponujemy pokazy filmów o historii powstania oraz prezentacje nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Na najmłodszych zwiedzających czekają specjalne książeczki edukacyjne – również do pobrania na stronie www.wmn.poznan.pl w zakładce Edukacja, gdzie można znaleźć także inne materiały dla dzieci i młodzieży, wprowadzające do historii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Przed Odwachem stanie armata z okresu powstania 7,7 cm FK 96 n.A. Natomiast przy stoisku Poczty Polskiej będzie można nabyć okolicznościowe pocztówki ze stemplem z okazji Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wszystkie wydarzenia 26-27 grudnia będą odbywać się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Prosimy o zachowanie odpowiedniego dystansu, zakładanie maseczek i dezynfekcję rąk.

27 grudnia – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości

1. „Obozowisko powstańcze” – pomnik Ułana przy ul. Ludgardy/Paderewskiego

2. Wystawa czasowa „Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu” – Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

3. Pokazy filmów o historii powstania – Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

4. Materiały edukacyjne dla dzieci – Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 / www.wmn.poznan.pl zakładka Edukacja

5. Okolicznościowe pocztówki i stempel – stanowisko Poczty Polskiej przed Odwachem

Niech połączy nas radość i duma!

 Zrzut ekranu 2021-12-21 104835