DSC00937

 27 grudnia 2020 r. – w Poznaniu, tradycyjnie już o godz. 16.40, zawyły syreny symbolizujące wybuch Powstania Wielkopolskiego i rozpoczynające główną uroczystość przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Po odegraniu przez orkiestrę wojskową hymnu, głos zabrał Marszałek Marek Woźniak, który powitał w imieniu organizatorów – Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, zebranych przed pomnikiem oraz oglądających transmisję za pośrednictwem sieci internetowej. Przedstawił, skromniejszy z racji pandemii, przebieg tegorocznych uroczystości, w dużej części przeniesionych do przestrzeni wirtualnej. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o wyzwaniach, jakie dzisiaj stają przed nowoczesnym społeczeństwem. Przypomniał również udział i zasługi Wielkopolan w wojnie polsko – bolszewickiej. Po wystąpienia Marszałka złożono pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Wieniec od wszystkich Wielkopolan złożyli organizatorzy – przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego i TPPW wraz z przedstawicielami administracji rządowej, samorządów Poznania i Powiatu Poznańskiego. Delegacje złożyły także wieńce w imieniu prezesa Rady Ministrów i Garnizonu Poznań. Następnie indywidualnie składali kwiaty parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji i organizacji.
Spotkanie przy pomniku poprzedziło oddanie hołdu przed grobami gen Stanisława Taczaka – pierwszego dowódcy powstania oraz płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan – Wzgórze św. Wojciecha, a także w innych miejscach pamięci.
Na poznańskim Starym Rynku pojawili się ułani z Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Muzea były zamknięte, lecz przed Odwachem można było obejrzeć wystawę z niepublikowanymi, prywatnymi zdjęciami Ignacego Jana Paderewskiego. W telewizji i na stronie www.27grudnia.pl  miała też miejsce premiera filmu: „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”.
Uroczystości rocznicowe odbyły się również w wielu innych miastach województwa wielkopolskiego, kujawsko – pomorskiego i lubuskiego.

Fot. Robert Unruh