Z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, tegoroczne uroczystości związane ze 102. rocznicą wybucha Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będą miały skromniejszy charakter niż w latach ubiegłych.
W dniu 27 grudnia Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z przedstawicielami Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19, w imieniu mieszkańców Ziemi Wielkopolskiej, złożą kwiaty i zapalą znicze przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, a w dniu 28 grudnia przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Powązkach w Warszawie.
Uroczystości w dniu 27 grudnia sprzed Pomnika Powstańców Wielkopolskich oraz w terminie późniejszym z uroczystości w Warszawie będą transmitowane za pośrednictwem serwisu https://27grudnia.pl.
Po uroczystościach 27 grudnia odbędzie się pokaz pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” w reżyserii Tadeusza Litowczenko.
Film ten będzie również emitowany tego samego dnia przez TVP HISTORIA o godz. 20:05.

Jest to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o bohaterskim zrywie sprzed ponad stu lat, w którym m.in. wykorzystano niepublikowane do tej pory materiały archiwalne, odnalezione między innymi w paryskim archiwum Gaumonth Pathe. Producentem dokumentu jest Fundacja Obywatelska Bazar a koproducentem Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
Więcej informacji o inicjatywach dotyczących rocznicy znaleźć można na stronie internetowej 
https://27grudnia.pl i pod hasztagiem #POWSTANIEna102.