Wykład Anny Barłóg-Mitmańskiej

17 stycznia 2019 r. – zakończył się cykl wykładów o bohaterskim zrywie Wielkopolan zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Obornikach. W okresie od 15 listopada 2018 r. odbyło się 7 prelekcji przeznaczonych dla słuchaczy w różnym wieku. Wśród gości znaleźli się m.in. dr Marek Rezler, wybitny historyk i badacz dziejów regionu, autor wielu opracowań poświęconych Powstaniu, Magdalena Podbylska, autorka książki „A u nas Powstanie!”, dr Mariusz Niestrawski, który opowiedział o zdobyciu Ławicy i udziale lotnictwa w Powstaniu Wielkopolskim, mjr Piotr Sroka, który przybliżył temat broni pancernej, Anna Barłóg-Mitmańska, autorka książki o roli kobiet w Powstaniu Wielkopolskim, Krzysztof Springer mówiący o przejeździe Ignacego Paderewskiego przez Oborniki oraz regionalista Krzysztof Nowacki z wykładem poświęconym udziałowi mieszkańców ziemi obornickiej w powstaniu.
Ważnym elementem obchodów jubileuszu była wystawa „Oborniczanie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”. Uroczyste otwarcie ekspozycji w holu biblioteki publicznej miało miejsce 8 listopada 2018 r. Gościem specjalnym uroczystości była Jolanta Tischlik, córka dowódcy obornickich powstańców mjr. Anastazego Stepki.
27 grudnia 2018 r. zorganizowany został również wieczór poetycko-muzyczny pod tytułem „Zwycięskim Powstańcom Wielkopolskim cześć!”, przygotowany przez Towarzystwo Literackie „Poetycki Wędrowiec”.

Fot. z zasobów Biblioteki Publicznej w Obornikach