27 XII 2018 na Rynku w Swarzędzu (640x480)

16 stycznia 2019 r. – odpaleniem rac na swarzędzkim Rynku i okrzykami „Chwała bohaterom!” młodzi kibice „Lecha” uczcili pamięć powstańców, kończąc w ten sposób trwające od grudnia obchody stulecia Powstania Wielkopolskiego w gminie Swarzędz.
Obchody stulecia wybuchu Powstania rozpoczęły się w Swarzędzu 23 grudnia 2018 r., kiedy to po mszy św. w kościele p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, przy ul. Poznańskiej, nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej ponad 70 Powstańców Wielkopolskich spoczywających na cmentarzu obok kościoła. Złożono też wiązanki na grobach powstańców.
27 grudnia br. w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbył się tradycyjnie uroczysty apel na Rynku w Swarzędzu z udziałem władz samorządowych, delegacji stowarzyszeń i licznych pocztów sztandarowych. W czasie uroczystości o znaczeniu powstania mówił prezes Koła Swarzędz TPPW Arkadiusz Małyszka.
30 grudnia br. po mszy św. w kościele św. Marcina, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej blisko 60 Powstańców Wielkopolskich spoczywających na cmentarzu przy tym kościele. Po poświęceniu tablic nastąpiło złożenie wiązanek na grobach powstańców.
Uroczyste odsłonięcia tablic były rezultatem działań podjętych przez członków Koła Swarzędz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i porozumienia z władzami gminy oraz proboszczami, administratorami cmentarzy.
12 stycznia br. w kościele św. Marcina odbyła się uroczysta msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich. Właśnie 100 lat wcześniej, po patriotycznym kazaniu wygłoszonym przez ks. proboszcza Tadeusza Mroczkowskiego – ówczesnego przewodniczącego lokalnej Rady Ludowej, zgłosiła się kolejna grupa ochotników, która wyruszyła do powstania 16 stycznia 1919 r.

Fot. Halina Staniewska

https://www.youtube.com/watch?v=pidMV5mn90I&fbclid=IwAR21FatTUx0yrce-Uqy590aoQI3RoPXaFKASiurhsWEu0-yS1EcmhZmr8GE