IMG_9308 (640x427)

4 do 6 stycznia 2019 r. – trwały w Pakości obchody związane ze 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które corocznie łączone są ze Świętem Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Organizatorami byli tradycyjnie burmistrz Pakości, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich i pakoskie Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19. Wzięły w nich udział władze samorządowe, kościelne, kombatanci, społeczność miasta, młodzież szkolna, członkowie koła TPPW, emerytowani i czynni nauczyciele, rodzice uczniów oraz goście honorowi Bogna Poczekaj – Ryszczuk, wnuczka Władysława Poczekaja, dowódcy Kompanii Pakoskiej z mężem.
Obchody rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, gdzie przed odświętnie udekorowanym pomnikiem Powstańców Wielkopolskich uczczono pamięć powstańców, wysłuchano okolicznościowego wystąpienia, odczytano apel poległych i złożono kwiaty.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w SP im. Powstańców Wielkopolskich, która w roku 100-lecia wybuchu powstania obchodzi doniosły jubileusz 55-lecia istnienia oraz 50-lecia nadania imienia Powstańców Wielkopolskich. Do tych wydarzeń odnieśli się nauczyciele – twórcy scenariusza i występujący w programie artystycznym uczniowie oraz burmistrz Pakości Zygmunt Groń.
W sobotę 5 stycznia odbył się XV Pieszy Rajd ,,Powstańczym szlakiem’’ Pakość- Kościelec – Pakość połączony z marszami na orientację. Prawie setka uczestników wyruszyła spod pomnika na placu Klasztornym, czyli z tego samego miejsca , co ruszająca do walk o Inowrocław Kompania Pakoska. Pomnik w tym dniu udekorowano nie tylko kwiatami, ale także biało-czerwonym szalem zszytym z kawałków wykonanych z biało-czerwonej włóczki przez każdą klasę. Uczestnicy rajdu tradycyjnie zapalili znicze na mogiłach powstańców spoczywających na miejscowym cmentarzu. Po podsumowaniu wyników marszów na orientację, gościnie i ognisku na boisku kościeleckiej podstawówki strudzeni wędrowcy powrócili do Pakości.
Trzydniowe  obchody zakończyła uroczysta msza św. w intencji poległych i zmarłych powstańców z Kompanii  Pakoskiej i członków ich rodzin oraz w intencji szkoły jubilatki, uświetniona występem zespołu Aalle Band.
Uroczystościom jubileuszowym towarzyszył szereg konkursów przygotowanych dla uczniów przez nauczycieli szkoły. Pamiątką po obchodach 100. rocznicy wybuchu powstania pozostanie odrestaurowany pomnik na placu Klasztornym, wydawnictwo – reprint ,,Opis Dziejów Kompanii Pakoskiej w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919” oraz okolicznościowa pocztówka.