IMG_20181227_163256 (479x640)

27 grudnia 2018 r. – w Poznaniu miały miejsce jubileuszowe, centralne obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W obchodach wzięli udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Wiele wydarzeń odbywało się w różnych miejscach niemal jednocześnie. Do południa premier złożył kwiaty na mogile pierwszego dowódcy zwycięskiego zrywu gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan – Wzgórze św. Wojciecha w Poznaniu. W tym samym czasie delegacja Zarządu Głównego TPPW z prezesem Tadeuszem Musiałem odwiedziła cmentarz na poznańskiej Cytadeli, gdzie oddano hołd bohaterom walk o niepodległość w latach 1918-1920 przed pamiątkowym obeliskiem.
Następnie odbyła się uroczystość odsłonięcia przez premiera Mateusza Morawieckiego Tablicy Wdzięczności poświęconej „Ojcom Niepodległej Ojczyzny, bohaterom Powstania Wielkopolskiego” – na budynku Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tablica powstała z inicjatywy wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna,a została ufundowane przez IPN. Wydarzenie uświetniła oficjalna prezentacja powstańczego znaczka wydanego przez Pocztę Polską.
Hołd pierwszemu dowódcy gen. Stanisławowi Taczakowi oddały również delegacje władz samorządowych województwa i Miasta Poznania oraz organizacji i stowarzyszeń składając kwiaty i zapalając znicze na jego grobie – Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Udział wzięli m.in. marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Zarząd Główny TPPW reprezentowali: prezes Tadeusz Musiał, wiceprezesi – Janusz Sałata i Włodzimierz Warchalewski oraz sekretarz generalny Piotr Wojtczak.
W południe, w poznańskiej farze przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki odprawił mszę św. w intencji powstańców. Uczestniczyli w niej m. in. prezydent Andrzej Duda, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 Tadeusz Musiał.
O godz. 16.40 na minutę zatrzymały się wszystkie poznańskie autobusy i tramwaje. Odezwały się syreny w mieście i rozdzwoniły się dzwony w kościołach. Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczęły się kulminacyjne uroczystości rocznicowe w oprawie wojskowej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Uczestniczyli w nich m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych regionu i miasta, kombatanci, reprezentanci świata kultury i nauki, duchowieństwo, służby mundurowe, harcerze, delegacje stowarzyszeń i organizacji, liczne poczty sztandarowe oraz Wielkopolanie.
Uroczystość rozpoczęło wystąpienie marszałka Marka Woźniaka. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia, przyznanych pośmiertnie, najwyższych odznaczeń państwowych RP – Orderów Orła Białego dla dowódców Powstania Wielkopolskiego – gen. Stanisława Taczaka oraz gen. J. Dowbora Muśnickiego. Odznaczenia przekazał prezydent na ręce wnuka gen Stanisława Taczaka – J. Gogołkiewicza oraz dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasza Łęckiego i kustosza Muzeum Powstania Wielkopolskiego Marcina Wiśniewskiego. Następnie prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie, w którym podkreślił znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla odrodzenia się całej Rzeczypospolitej. Odczytano apel poległych. Kompania oddała honorowe salwy. Uroczystość zakończyło złożenie przez delegacje wieńców przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.
Poza częścią oficjalną, w Poznaniu przygotowano również wydarzenia i atrakcje adresowane do gości uczestniczących w obchodach oraz mieszkańców Poznania i regionu. Na Placu Wolności zorganizowano obóz powstańczy, pojawiły się podświetlone figury – Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora Muśnickiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz rekonstruktorzy w mundurach, uzbrojenie i pojazdy z czasów powstania, na ekranie prezentowane były informacje oraz materiały nawiązujące do obchodów rocznicowych. Zwieńczeniem czwartkowych uroczystości był wieczorny „Koncert Wolności” na ENEA Stadionie z udziałem gwiazd polskiej estrady.