Okolicznościowa plakietka XIV Zlotu Szkół i Klubów im. Powstańców Wielkopolskich (612x600)

21 września 2018r. – w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości odbył się XIV ZLOT SZKÓŁ I KLUBÓW im. POWSTAŃCÓW  WIELKOPOLSKICH z terenu województwa kujawsko-pomorskiego pod patronatem honorowym Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika oraz Burmistrza Pakości Wiesława Kończala. Zaproszenie przyjęły szkoły i kluby ze Żnina, Brzozy, Rynarzewa, Trzeciewnicy, Łabiszyna, Szubina, Mamlicza, Złotnik Kujawskich, Kruszwicy, Janowca Wielkopolskiego oraz dwie szkoły z gminy Pakość. Organizatorów reprezentowały  zespoły z klas IV-VIII. Zlot swoją obecnością uświetnili : burmistrz Pakości W. Kończal, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej M. Szymborski, prezes Fundacji Kalwaria Pakoska A. Grupa, członkowie koła TPPW z Pakości i z województwa. Po uroczystym powitaniu i obejrzeniu krótkiego programu artystycznego, uczestnicy udali się na Cmentarz Parafialny, gdzie przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich złożono liczne wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Przed CIT odbył się  pokaz musztry w wykonaniu uczniów klasy mundurowej z ZSP z Kościelca. Następnie uczniowie, nauczyciele i goście rozeszli się do swoich zajęć.
Dla uczniów przygotowano marsze na orientację pn. ,,Z historii Pakości- miejsca pamięci narodowej związane z Powstaniem Wielkopolskim’’. Uczestnicy walczyli o Puchar Burmistrza Pakości w dwóch kategoriach –goście i gospodarze. Natomiast nauczyciele mieli okazję spotkać się, porozmawiać i wymienić doświadczenia na temat form pracy z patronem, a goście zwiedzili CIT oraz odbyli uroczy spacer ,,Kalwaryjskimi ścieżkami’’. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zwiedzić szkołę i zajrzeć do Izby Tradycji Szkoły.
Pozostało już tylko podsumowanie imprezy: wręczenie Pucharów Burmistrza Pakości zwycięzcom MnO, a także  konkursu plastycznego pn. ,,100-lecie Powstania Wielkopolskiego’’.
Wiele miłych słów do uczestników i organizatorów Zlotu skierował Prezes Zarządu Głównego TPPW w Poznaniu T. Musiał . Dziękując za przygotowanie imprezy i działania związane z krzewieniem wiedzy i tradycji powstańczych uhonorował , w asyście wiceprezesa Janusza Sałaty i prezesa Oddziału Kujawsko – Pomorskiego TPPW Jacka Pietraszko, Marlenę Puczkarską i Katarzynę Kozinę medalami honorowymi TPPW,,Wierni Tradycji”.
Organizatorzy mają nadzieję, że uczestnicy zabrali ze sobą dobre wspomnienia, a miło spędzony czas będą przypominały nie tylko zdjęcia, ale także upominki ufundowane przez Urząd Miejski, Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich, TPPW Koło Pakość  oraz Fundację ,,Kalwaria Pakoska’’.