przemet.pl-foto013.jpg,maxwidth,1366,maxheight,635 (640x480)

6 stycznia 2018 r. –  uczczono w Przemęcie 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i utworzenia Kompanii Przemęckiej, która w pierwszych dniach 1919 roku uczestniczyła w wyzwalaniu pobliskich miejscowości. Głównym organizatorem obchodów był Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Przemęcie. W uroczystościach, które rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę
w przemęckim kościele farnym, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem Gminy Przemęt Dorotą Gorzelniak oraz starostą wolsztyńskim Januszem Frąckowiakiem. Senatora RP Jana Filipa Libickiego reprezentował Wojciech Wośkowiak. Nie zabrakło reprezentacji Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego na czele z prezesem Antonim Fornalskim oraz przedstawicieli placówek oświatowych, kulturalnych i społecznych. Licznie na uroczystościach zjawiły się poczty sztandarowe jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, szkół, stowarzyszeń i organizacji społecznych z terenu Gminy Przemęt.
Zaraz po Mszy świętej w kościele odbyła się część oficjalna, podczas której głos zabrali Dorota Gorzelniak i Janusz Frąckowiak, przypominając nieocenione znaczenie zrywu wolnościowego mieszkańców Ziemi Przemęckiej. Bliżej historię wydarzeń z 6 stycznia 1919 roku i kolejnych dni przybliżył zebranym prezes Antoni Fornalski. Młodzież z Zespołu Szkół przedstawiła program poetycko – niepodległościowy, a orkiestra dęta GCKiB zagrała wiązankę utworów patriotycznych.
Uroczystości zakończono na przemęckim rynku, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przed tablicami upamiętniającymi wydarzenia sprzed 99. lat. W obchodach uczestniczyli harcerze z 7 Drużyny Harcerskiej im. Jana Pawła II w Przemęcie.