27 grudnia 2017 roku będziemy obchodzić 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zwycięski zryw Wielkopolan w sposób szczególny zapisał się w historii Polski, przyczyniając się do ukształtowania granic i umocnienia odradzającego się po 123 latach niewoli, państwa polskiego. Musimy pamiętać jak ważne dla zwycięstwa powstania było poświęcenie ludzi, którzy spontanicznie przyłączali się do walki zbrojnej. Przygotowując się do przyszłorocznej 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego chcemy wyrazić szacunek dla ich postawy i odwagi tak, by data 27 grudnia 1918 roku została wyjątkowo godnie upamiętniona.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości już dziś zaprasza uczniów szkół z Poznania i Wielkopolski do udziału w dwóch konkursach:
1. konkurs plastyczny „ORŁY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919”. Wraz z wybuchem Powstania Wielkopolskiego na czapkach noszonych przez powstańców pojawiły się polskie orły. Większość z tych orłów wykonywana była przez miejscowych grawerów i złotników, którzy sprzedawali je jako biżuterię patriotyczną. Wizerunek orłów nawiązywał do tradycji godła Korony z XVIII w, którego charakterystycznymi cechami były między innymi zamknięta korona, skrzydła uniesione do góry oraz prosty i krótki ogon. Same orły różniły się miedzy sobą rysunkiem, wielkością i materiałem z którego zostały wykonane,
2. konkurs fotograficzny „MIEJSCA ZWIĄZANE Z POWSTANIEM WIELKOPOLSKIM 1918-1919”.
Jeśli chcesz zdobyć ciekawe informacje o Powstaniu Wielkopolskim, chcesz odkryć miejsca z nim związane, chcesz poznać historie ludzi walczących za naszą wolność – weź udziału w konkursie fotograficznym !
Więcej informacji i regulamin konkursów na stronie internetowej www.wmn.poznan.pl
Serdecznie zapraszamy i życzymy powodzenia !

Organizatorzy